طرز تهیه ارومیه خورش

ارومیه خورش,ارومیه خورشت,اورمیه خورش,طرز تهیه ارومیه خورش,دستور پخت ارومیه خورش

ارومیه خورش یکی از خورشت های سنتی ارومیه است که با نام قدیمی ارومیه هم ( اورمیه خورش ) شناخته می شود. این خورش خوشمزه از نظر ظاهری شباهت زیادی به خوراک لوبیا چیتی دارد. در آذربایجان غربی خورش ارومیه یکی از معروف ترین و پرطرفدارترین غذاهای محلی محسوب می شود. این خورش را با پلو زعفرانی سرو می کنند. با مواد لازم ذکر شده در این دستور می توانید برای ۴ نفر ارومیه خورش تهیه نمایید. با دستور طرز تهیه ارومیه خورش در ادامه با همدوره همراه باشید.

مواد لازم ارومیه خورش
گوشت خورشتی۴۰۰ گرم
لوبیا چیتی۲ پیمانه
بادمجان۲ عدد
پیاز۱ عدد
رب گوجه فرنگی۲ قاشق غذاخوری
سیب زمینی۲ عدد
غوره½ پیمانه
زعفران۱ قاشق چایخوری
روغنبه میزان لازم
فلفلبه میزان لازم
نمکبه میزان لازم

دستور پخت و طرز تهیه

بهتر است از شب قبل لوبیا چیتی را در آب بخیسانیم و چند بار آبش را تعویض کنیم تا نفخش برطرف شود و راحت تر پخته شود. برای شروع آشپزی ابتدا پیاز را به صورت نگینی خرد می کنیم و به همراه مقداری روغن در یک تابه جا دار تفت می دهیم تا رنگش تغییر کند.

گوشت خورشتی را به اندازه گوشت قورمه سبزی خرد می کنیم و به تابه اضافه می کنیم. گوشت و پیاز را خوب تفت می دهیم تا رنگ گوشت تغییر کند ، سپس لوبیا چیتی را پس از آبکشی کردن به تاب اضافه می کنیم و با مواد دیگر کمی تفت می دهیم.

در مرحله بعد ۵ لیوان آب به تابه اضافه می کنیم و اجازه می دهیم لوبیا و گوشت به آرامی بپزند. در تابه ای دیگر رب گوجه فرنگی را به همراه مقداری روغن مایع به خوبی تفت می دهیم تا طعم خامی رب گوجه فرنگی برطرف شود.

سپس زعفران دم کرده را به همراه نمک و فلفل به رب گوجه فرنگی اضافه می کنیم. پس از کمی تفت دادن غوره را به تابه اضافه می کنیم و به همراه دیگر مواد کمی تفت می دهیم. در اواخر پخت خورش مخلوط رب گوجه فرنگی و غوره را به خورش اضافه می کنیم.

و اجازه می دهیم خورشت جا بیفتد و طعم بگیرد. اگر طعم ترش بودن خورش به اندازه کافی نبود کمی آبغوره به خورشت اضافه می کنیم. در همین حین سیب زمینی و بادمجان را برای تزیین خورش به صورت دلخواه خرد می کنیم.

سپس در روغن سرخ می کنیم و کنار می گذاریم. پس از اینکه خورش آماده شد آن را به وسیله بادمجان و سیب زمینی سرخ شده تزیین می کنیم. نکته آخر هم اینکه فراموش نکنید که این خورش خوشمزه به همراه برنج زعفرانی سرو می شود.

طرز تهیه برنج زعفرانی

همچنین ببینید : خورشت بامیهخورش گل کلمخورش قورمه سبزیخورشت کنگر


❖ به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام لینکدین