خواص پیاز

خواص پیاز , عوارض پیاز , مضرات پیاز , زیان های پیاز , فواید پیاز , o hw  dhc

پیاز

همه چیز در مورد پیاز

پیاز یکی از قدیم ترین سبزی ها در دنیاست. قدمت کشت پیاز به ۳۰۰۰ سال قبل از میلاد مسیح می رسد. در دوران گذشته حتی به عنوان غذای اصلی استفاده می شده است. پیاز گیاهی است ۲ ساله که رشد بوته ای آن ضعیف و کند است.

پیاز حاوی مقادیر زیادی از مواد مفید برای بدن است. برخی از مواد مفید نهفته در پیاز عبارتند از ویتامین A ، ویتامین B ، ویتامین C ، ید ، املاح سدیم ، پتاسیم ، آهن ، فسفر ، کلسیم ، قند و … پیاز حاوی ترکیبات گوگردی هم می باشد.

خواص پیاز

پیشگیری از سرطان

یکی از فواید پیاز این است که می تواند از برخی بیماری قلبی عروقی جلوگیری کند. پیاز حاوی مقادیر قابل توجهی از فلاونوئید و فنول است که تحقیقات پژوهشگران نشان داده است می تواند از برخی سرطان ها و بیماری های قلبی عروقی جلوگیری کند.

انسولین طبیعی

یکی از خواص پیاز که بسیار مهم است این است که حاوی انسولین گیاهی است که بعد از مصرف می تواند قند خون را کاهش دهد. بیماران که با مبتلا به مرض قند هستند می توانند از پیاز برای کاهش قند خون خود استفاده کنند.

درمان نیش و گزیدگی

برای درمان جای نیش پشه و یا زنبور هم می توانید از پیاز استفاده کنید. یک پیاز را از وسط نصف کنید و روی محل گزیدگی قرار دهید تا خارش و دردش سریعا ساکت شود. در گزیدگی ها شدید مانند مار یا عقرب سریعا به پزشک مراجعه شود این روش فقط برای گزیدگی های سطحی و کوچک است.

خودکار نامرئی

در گذشته از آب پیاز برای نوشتن چیزهای با ارزش استفاده می شده است. به این صورت که هر چیزی را با آب پیاز بنویسید دیده نخواهد شد. برای دیده شدن متن کافیست برگه را کمی حرارت دهید و گرم کنید تا کلمات را مشاهده نمایید.

بهبود بواسیر

پیاز حتی می تواند بواسیر را هم درمان کند. قرار دادن پیازی که پخته شده باشد و گرم باشد قرار دادنش در محل بواسیر می تواند اثرات شفابخشی داشته باشد. پیاز باعث انتقال خون به طرف سطح پوست می شود و باعث کاهش تجمع خون در رگ های بواسیری می شود.

کاهش آکنه

باکتری ها یکی از عوامل مهم در به وجود امدن اکنه روی پوشت هستند. پیاز حاوی مقادیر مناسبی کرومیم است که این ماده می تواند میزان آلودگی های باکتریایی که باعث به وجود امدن اکنه می شوند را کاهش دهد و در نتیجه به کمتر شدن آکنه روی پوست کمک کند.

زیان های پیاز

پیاز جوانه زده

به هیچ وجه از قسمت جوانه زده پیاز استفاده نکنید. در این قسمت ترکیبات سمی و مسومیت زایی وجود دارد که در شرایطی حتی می تواند سرطان زا باشد. در صورت لزوم از قسمت هایی از پیاز استفاده کنید که جوانه نزده اند.

سردرد و فراموشی

مصرف پیاز به طبع افراد هم بستگی دارد. مثلا پیاز برای کسانی که طبع شان گرم است مضر است و اگر در خوردن پیاز زیاده روی کنند مشکلاتی برایشان ایجاد می شود. از این مشکلات می توان به سردرد و فراموشی اشاره کرد.

همچنین ببینید : خواص و مضرات هویجخواص و مضرات پیازچهخواص و مضرات سیر


❖ به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام لینکدین