خواص زنجبیل

خواص زنجبیل,مضرات زنجبیل,زیان های زنجبیل,فواید زنجبیل,ck[fdg

زنجبیل

همه چیز در مورد زنجبیل

زنجبیل از ساقه زیر زمینی گیاهی به دست می آید که رنگی زرد دارد و دارای رگه های بنفش است. نام علمی این گیاه به انگلیسی Zingiber officinale می باشد. زنجبیل برای عموم مردم بیشتر به عنوان ادویه مورد استفاده قرار می گیرد.

البته خواص زنجبیل خیلی زیاد هستند که مانند زردچوبه حتی برای مقابله با سلول های سرطانی هم می توانند استفاده شوند. زنجبیل طعم دهنده بسیار قوی در صنعت شیرینی پزی و آشپزی نیز می باشد که به تنهایی قادر است طعم غذا را تغییر دهد.

خواص زنجبیل

چربی سوزی و لاغری

زنجبیل علاوه بر اینکه می تواند باعث کاهش وزن شود ، می تواند به آب کردن چربی دور شکم و پهلو نیز کمک کند. مشکلاتی مانند پرخوری ، تغییرات هورمونی و کمبود انرژی برای ورزش کردن باعث ایجاد چربی در دور شکم و پهلو می شوند.

مصرف زنجبیل باعث می شود شما احساس سیری کنید ، ضمن اینکه زنجبیل باعث افزایش دمای بدن می شوند و سوخت و ساز بدن را افزایش می دهد. جالب است بدانید زنجبیل تقریبا فاقد کالری است و می توانید آنرا به همراه غذا یا نوشیدنی های خود مصرف کنید.

خواص زنجبیل,مضرات زنجبیل,زیان های زنجبیل,فواید زنجبیل,زنجبیل

کاهش دادن نفخ

برخی افراد هستند که همیشه نفخ می کنند. چاره کار این افراد زنجبیل است. یکی از فواید زنجبیل ضد نفخ بودن آن است ، به این صورت که می توانید به همراه چای خود مقداری زنجبیل هم مصرف کنید تا جلوی نفخ تان را بگیرید.

برخی از غذاهای پر مصرف حاوی حبوبات مانند آش رشته ، قورمه سبزی و … هستند که به دلیل مواد غذایی نفخ آور باعث نفخ می شوند. برای جلوگیری از این نفخ می توانید مقداری زنجبیل به غذاهای حاوی مواد نفخ آور اضافه کنید تا نفخ شان را کاهش دهید.

خواص زنجبیل,مضرات زنجبیل,زیان های زنجبیل,فواید زنجبیل,زنجبیل

تسکین و کاهش درد

تحقیقات محققین نشان داده است از خواص زنجبیل می توان به عنوان مسکن استفاده کرد به صورتی که اگر بعد از احساس علائم سر درد و میگرن زنجبیل مصرف می کنند متحمل درد کمتری می شوند. دلیل این موضوع اینست که زنجبیل جلوی ترشح هورمون های التهاب زا را مسدود می کند.

در بررسی های دیگر ثابت شده است که زنجبیل می تواند به بهبود و کمتر شدن درد آرتریت نیز کمک کند. برای این کار می توانید از زنجبیل در غذاهای خود استفاده کنید یا حتی درون چای یا شیر خود مقداری زنجبیل بریزید.

خواص زعفران,مضرات زعفران,زیان های زعفران,فواید زعفران,زعفران

پیشگیری از سرطان

در تحقیقات متعددی مشاهده شده است که زنجبیل حاوی ترکیبات موثری است که خواص ضد سرطانی دارند. محققان در این تحقیقات پی برده اند که زنجبیل با سلول های حاوی سرطان تخمدان مقابله کرده اند و در تحقیقاتی دیگر مشخص شده است که مصرف زنجبیل تازه باعث کم شدن التهاب های روده می شود.

خواص عناب,مضرات عناب,زیان های عناب,فواید عناب,میوه عناب,عناب

زیان های زنجبیل

مصرف زنجبیل در دوران بارداری

در خصوص اینکه زنجبیل برای زنان باردار مفید است یا مضرر اتفاق نظری میان محققین وجود ندارد. برخی تحقیقات نشان داده است که بین سقط جنین و زنجبیل رابطه وجود دارد و باعث مشکلات و عوارضی در دوران بارداری در بدن زن می شود.

برخی تحقیقات نشان داده است که مصرف زنجبیل برای کم شدن حالت تهوع موثر است و مشکلی برای زنان باردار ایجاد نمی کند. با این وجود توصیه ما اینست خانم های باردار حتما با مشورت پزشک متخصص از زنجبیل استفاده کنند.

خواص زنجبیل,مضرات زنجبیل,زیان های زنجبیل,فواید زنجبیل,زنجبیل


❖ به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام لینکدین