خواص گوجه فرنگی

خواص گوجه فرنگی , gojeh farangi , مضرات گوجه فرنگی , o hw i tvk d

گوجه فرنگی

همه چیز در مورد گوجه فرنگی

گوجه فرنگی گیاهی است از تیره سیب زمینیان که زادگاه اصلی آن آمریکای مرکزی و جنوبی بوده است و توسط اسپانیا به سایر نقاط جهان منتقل شده است. میوه گوجه فرنگی سرخ رنگ و بسیار آب دار است. نام علمی این گیاه Solanum lycopersicum است.

نگته جالب در مورد گوجه فرنگی این است که از نظر علم باغبانی به خاطر نداشتن هسته در دسته سبزیجات دسته بندی می شود. بخش عظیمی از تولیدات گوجه فرنگی برای مصارف خوراکی و آشپزی استفاده می شود.

خواص گوجه فرنگی

کاهش وزن

یکی از خواص گوجه فرنگی این است که برای کاهش وزن بسیار مناسب است. دلیل اینکه گوجه فرنگی برای کاهش دادن وزن مناسب است این است که حاوی مقدار اندکی از مواد چاق کننده مانند فیبر و مواد قندی است.

اگر اضافه وزن دارید و از چاقی رنج می برید می توانید با مصرف صحیح گوجه فرنگی وزن خود را کاهش دهید. برای این کار در وعده صبحانه گوجه فرنگی را به همراه نان جو مصرف کنید. دقت داشته باشید گوجه فرنگی باید خام باشد.

بهبود دیابت

گوجه فرنگی برای کسانی که به دیابت مبتلا هستند غذای مناسبی است. به جهت اینکه گوجه فرنگی حاوی مقادیر بسیار کمی قند و نمک است برای افراد مبتلا به فشار خون و دیابت مناسب است و مصرف ان توصیه می شود.

بیماران دیابتی می توانند از آب گوجه فرنگی برای سلامتی بیشتر استفاده کنند. این افراد با مصرف هفته ای یک لیوان آب گوجه فرنگی می توانند از مشکلات جدی که به سبب لخته شدن خون به وجود می آیند جلوگیری کنند.

در بیماران مبتلا به دیابت پلاکت های خون بسیار چسبنده هستند و می توانند مشکلات زیادی برای بیمار ایجاد کنند. مصرف آب گوجه فرنگی باعث می شود که تجمع پلاکت ها کاهش یابد. به این ترتیب آب گوجه فرنگی مانع از انعقاد خون می شود.

شادابی و سلامت پوست

یکی دیگر از خواص گوجه فرنگی شاداب نگه داشتن پوست است. ماساژ دادن آب گوجه فرنگی روی پوست باعث می شود جای جوش های قدیمی محو شود ، همچنین می تواند لکه های رنگی روی پوست را از بین ببرد و به پوست شادابی و لطافت بدهد.

یکی دیگر از خواص آب گوجه فرنگی برای پوست صورت از بین بردن کک و مک است. آب گوجه فرنگی یک پیشگیری کننده از بروز چین و چروک روی پوست نیز می باشد. توصیه می کنیمحتما از ماسک های گوجه فرنگی برای شادابی پوست خود استفاده نمایید.

ضد سرطان

دانشگاه مونترال در مورد گوجه فرنگی تحقیقی انجام داده است که نتیجه این تحقیق نشان می دهد رژیم های غذایی سرشار از گوجه فرنگی باعث کاهش ابتلا به انواع سرطان ها می شود. ضمن اینکه این رژیم غذایی کمک شایانی به کاهش ابتلا به سرطان لوزالمعده می کند.

زیان های گوجه فرنگی

مشکلات معده

یکی از زیان های گوجه فرنگی اینست که می تواند برای افرادی که معده حساس و ضعیفی دارند مشکلاتی را ایجاد کند. توصیه شده است که افرادی که معده ضعیف و حساس دارند در مصرف گوجه فرنگی زیاده روی نکنند زیرا در هضم آن به مشکل بر میخورند.

ایجاد سنگ مثانه

مصرف هر چیزی به صورت افراطی باعث مشکلاتی می شود و گوجه فرنگی هم از این قاعده مستثنا نیست. یکی از عوارض گوجه فرنگی در مصرف افراطی این است که می تواند به تولید سنگ در مثانه فرد منجر شود.

همچنین ببینید : خواص بادمجانخواص هویجخواص فلفل دلمه ایخواص کدو سبز


❖ به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام لینکدین