خواص نمک

خواص نمک,khavas namak,عوارض نمک,مضرات نمک,زیان های نمک,فواید نمک,o,hw kl;

همه چیز در مورد نمک

نمک از خوراکی ها و مواد غذایی است که استفاده آن برای بدن انسان ضرورت دارد و به کارکرد بدن و به خصوص مغز انسان کمک شایانی می کند. اما همین نمک زمانی که بیش از حد تعادل مصرف شود می تواند فوق العاده خطرناک باشد.

زیان هایی که استفاده بیش از حد نمک برای بدن انسان به وجود می آورد بسیار زیاد هستند و این زیان ها برای افرادی که فشار خون بالا دارند بسیار خطرناک تر هستند. سازمان بهداشت جهانی مقدار نمک مجاز روزانه را ۵ گرم در روز مشخص کرده است.

مقدار نمک توصیه شده
نوزادان تا ۶ ماهگیکمتر از ۱ گرم در روز
از ۷ تا ۱۲ ماهگی۱ گرم در روز
کودکان ۱ تا ۳ سال۲ گرم در روز
کودکان ۴ تا ۶ سال۳ گرم در روز
از ۷ تا ۱۰ سالگی۵ گرم در روز
از ۱۱ تا ۱۴ سالگی۶ گرم در روز
بزرگسالان۶ گرم در روز

خواص نمک

بهبود گوارش

یکی از خواص نمک کمک به گوارش صحیح در بدن است. نمک با تحریک کردن غده های براقی به تولید شیره های گوارشی در بدن کمک می کند و در نتیجه باعث بهبود فرآیند گوارش می شود. ضمن اینکه نمک از مسدود شدن لوله گوارشی جلوگیری می کند که باعث می شود پیشگیری از یبوست می شود. در نتیجه جذب ذرات غذا در روده آسان تر می شود.

خواص نمک,عوارض نمک,مضرات نمک,زیان های نمک,فواید نمک,نمک

پیشگیری از آسیب دیدن استخوان ها

یکی از خواص نمک در مصرف متعادل پیگشیری از پوکی استخوان است. ¼ نمک موجود در بدن انسان در استخوان ها ذخیره شده است . کمبود آب و نمک در بدن باعث می شود که سدیم مورد نیاز بدن از استخوان ها گرفته شود و باعث پوکی استخوان شود.

در نتیجه نوشیدن آب و مصرف متعادل نمک باعث می شود از پوکی استخوان جلوگیری شود. توجه داشته باشید که مصرف بیش از اندازه نمک باعث آسیب زدن به استخوان ها و پوکی استخوان می شود. برای گرفتن برنامه غذایی سالم و متعادل می توانید به متخصص تغذیه مراجعه نمایید.

خواص نمک,عوارض نمک,مضرات نمک,زیان های نمک,فواید نمک,نمک

خواص دیگر استفاده از نمک

بهترین و مفیدترین اثر نمک در بدن انسان این است که ضربان غیرعادی قلب را ثابت می کند و باعث می شود فشار خون تنظیم بماند و بالا و پایین نرود. مصرف نمک باعث خروج اسیدیته اضافی که در بدن به وجود آمده است می شود.

همچینین باعث ایجاد تعادل در مقدار قند خون انسان می شود و انرژی لازم برای بدن انسان را فراهم می کند. به عملکرد صحیح و بدون نقص سلول های عصبی کمک می کند. از دیگر خواص نمک این است که باعث جذب مواد مغذی به بدن می شود.

مصرف نمک باعث جلوگیری از چسبناک شدن مخاط گلو ، نرم شدن حنجره و جلوگیری از تنگی نفس می شود. مصرف نمک سرعت روند بهبودی بیماری زکام و سینوزیت می شود. نمک در استفاده مناسب یک آنتی هیستامین طبیعی و مفید می باشد و از گرفتگی عضلات جلوگیری می کند.

خواص زردچوبه,مضرات زردچوبه,زیان های زردچوبه,فواید زردچوبه,زردچوبه

زیان های نمک

سکته قلبی

مقدار مصرف بالای نمک باعث افزایش فشار خون می شود و بالا رفتن فشار خون می تواند به سکته قلبی ختم شود. البته این طور که به نظر می رسد نمک زیاد می تواند بدون اینکه فشار خون را بالا ببرد به صورت مستقیم باعث سکته قلبی شود.

خواص دارچین,عوارض دارچین,مضرات دارچین,زیان های دارچین,فواید دارچین,ادویه دارچین,دارچین

پوکی استخوان

مصرف بیش از حد نمک می تواند کلسیم استخوان ها را جدا کند ، این امر باعث می شود در زمان ادرار کلسیم جدا شده از بدن انسان خارج شود. این امر در دراز مدت باعث نازک شدن استخوان ها و در ادامه پوکی استخوان می شود.

با افزایش سن افرادی که مصرف بالای نمک دارند ممکن است استخوان هایشان به راحتی بشکند. حتما برای کاهش خطر پوکی و نازکی استخوان هایتان مصرف نمک را کاهش بدید و کنترل شده استفاده نمایید تا از زیان های نمک در امان بمانید.

خواص نمک,عوارض نمک,مضرات نمک,زیان های نمک,فواید نمک,نمک


❖ به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام لینکدین