طرز تهیه رب گوجه فرنگی

طرز تهیه رب گوجه فرنگی,خواص رب گوجه فرنگی,دستور پخت رب گوجه فرنگی, vf ',[i tvk'd

رب گوجه فرنگی پر استفاده ترین چاشنی در غذاهای ما ایرانیان است. در این مطلب آموزش پخت رب گوجه فرنگی را برای شما آماده کردیم ، در ادامه با همدوره همراه باشید. با مواد لازم ذکر شده در این دستور می توانید مقداری رب گوجه فرنگی به صورت آزمایشی تهیه کنید.

 

مواد لازم رب گوجه فرنگی
گوجه فرنگی۱۰ کیلوگرم
نمک۴۰ گرم
آب۲ کیلوگرم
روغن۱۰۰ گرم

دستور پخت و طرز تهیه

ابتدا گوجه فرنگی ها را می شوییم و با کارد از وسط به قسمت تقسیم می کنیم. گوجه فرنگی ها را در قابلمه ای می ریزیم و آب را به قابلمه اضافه می کنیم و روی حرارت قرار می دهیم. صبر می کنیم تا آب درون قابلمه به جوش بیاید تا پوست گوجه ها به راحتی جدا شوند.

 

پس از اینکه گوجه ها خوب جوشیدند آنها را روی یک توری سیمی با سوراخ های بسیار ریز می ریزیم و گوجه ها را به آرامی روی توری فشار می دهیم تا پوست و دانه هایشان جدا شود و آب گوجه فرنگی به دست بیاید.

 

حالا آب گوجه فرنگی را مجددا در قابلمه می ریزیم و روی حرارت قرار می دهیم تا به جوش آید. زمانی که رب گوجه فرنگی کمی غلیظ شد و شروع به قل زدن کرد نمک را اضافه می کنیم.

 

برای اینکه متوجه شویم غلظت رب گوجه فرنگی کافی است باید با قاشق روی رب در قابلمه خطی بکشیم ، اگر مدتی طول کشید تا شکاف پر شود غلظت رب گوجه فرنگی ما تقریبا کافی است. در این مرحله باید کاملا مراقب رب باشیم.

 

مرتب رب گوجه فرنگی را هم بزنیم تا ته نگیرد چون اگر ته بگیرد رب ما طعم ناخوشایندی خواهد داشت. در پایان روغن را به رب اضافه می کنیم و کمی رب گوجه فرنگی را تفت می دهیم. در صورت تمایل می توانید مقدار روغن را بیشتر کنید.

 

پس از اینکه رب گوجه فرنگی آماده شد آن را در ظرفی بزرگ مانند تشت می ریزیم و اجازه می دهیم خوب خنک شود . پس از اینکه رب گوجه فرنگی به دمای محیط رسید آنرا در ظروف دلخواه بسته بندی می کنیم و در یخچال قرار می دهیم.

خواص گوجه فرنگی,عوارض گوجه فرنگی,مضرات گوجه فرنگی,زیان های گوجه فرنگی,فواید گوجه فرنگی,گوجه فرنگی

نکات مهم برای تهیه رب گوجه فرنگی

حتما از گوجه فرنگی های گوشتی و سالم استفاده کنید تا رب گوجه فرنگی تان طعم مطبوعی داشته باشد. به هیچ وجه از گوجه های له شده و خراب برای تهیه رب گوجه فرنگی استفاده نکنید چون باعث می شود نتیجه خوبی نگیرید.

 

بهترین ظرف برای تهیه رب گوجه فرنگی ظرف مسی است. زمانی که قصد دارید آب گوجه فرنگی را بگیرید باید خیلی مراقب باشید تا دانه های گوجه فرنگی از توری رد نشوند زیرا این امر باعث می شود که رب گوجه فرنگی شما سریع کپک بزند.

 

میزان غلظت رب گوجه فرنگی هم در ماندگاری و طعم آن تاثیرگذار است. اگر رب گوجه فرنگی خود را شل و آبدار بردارید با سرعت زیادی کپک می زند. البته اگر رب گوجه فرنگی خود را خیلی سفت هم بردارید طعم ناخوشایندی مانند سوختگی می دهد.

 

استفاده از روغن در طرز تهیه رب گوجه فرنگی باعث می شود که رب خوش رنگ و شفافی داشته باشید. ضمن اینکه باعث می شود رب گوجه فرنگی شما در یخچال یا فریزر یخ نزند. رب گوجه فرنگی را در جای خشک و خنک مانند یخچال نگهداری کنید.

 

بهترین محل برای نگهداری گوجه فرنگی

توصیه می شود که رب را در شیشه و یا ظرف پلاستیکی در بسته و در یخچال و یا فریزر نگهداری کنید. بخاطر داشته باشید که به هیچ عنوان از ظروف فلزی برای نگهداری از رب گوجه فرنگی استفاده نکنید. به این دلیل که گوجه فرنگی باعث تجزیه و خورده شدن فلز می شود. بنابراین این ترکیب روی طعم و رنگ رب تاثیر می گذارند.

 

 

خواص رب گوجه فرنگی

استفاده از رب گوجه فرنگی مرغوب باعث مقاومت و محافظت از پوست شما در برابر سوختگی های پوستی حاصل از اشعه های فرابنفش می شود.

 

محققین ثابت کرده اند که مصرف منظم ۴۰ گرم رب گوجه فرنگی به همراه ۱۰ گرم روغن زیتون در طی ۱۰ هفته باعث می شود التهاب های پوستی و آفتاب سوختگی پوست بدن تا حدود ۴۰ درصد کاهش یابد. دلیل این امر لیکوپن بسیار زیاد و غنی است که در رب گوجه فرنگی موجود است.


❖ به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام لینکدین