طرز تهیه آدانا کباب

طرز تهیه آدانا کباب ترکیه ای , دستور پخت آدانا کباب خوشمزه و مخصوص ترکیه

آدانا کباب

به کبابی که به شکل لول شده و دراز بر سیخ های آهنی پهن قرار میگیرد ، آدانا کباب میگویند . این کباب با نام دیگر قیما کباب یکی از محبوب ترین و معروف ترین کباب های کشور ترکیه است . آدانا کباب در میان کباب های ایرانی به کباب کوبیده و در بین کباب های کشور ترکیه به اورفا کباب بسیار شبیه است.

اورفا کباب مدت زمان کمتری کباب میشود و طعم تند کمتری دارد . موضوع جالبی که وجود دارد این است که هم آدانا کباب و هم اورفا کباب بر اساس نام شهر های آدانا و اورفا ترکیه نامگذاری شده اند. در ترکیه کباب آدانا را بر روی یک منقل که سرباز است و پر از زغال چوب سوزان ، درست میکنند.

این کباب بسیار پرمزه و خوش طعم است . این کباب در ترکیه با فلفل و پیاز و گوجه کبابی سرو میشود. آدانا کباب برعکس ظاهرش که مانند کباب بناب و کباب کوبیده است ، به شکل دونر کباب با سبزیجاتی مانند گوجه فرنگی و خیارشور سرو میشود.

در کشور ترکیه ، این کباب را با نان مخصوصی به نام پیتا مصرف و سرو میکنند . نان پیتا یک نان گرد و صاف با قطری حدود بیست سانت است . این نان در خاورمیانه و شمال آفریفا و مدیترانه مصرف بالایی دارد و شناخته شده است . در زبان انگلیسی به این نان pocket bread میگویند .

در ادامه طرز تهیه و پخت آدانا کباب را با تمام نکات آموزشی آن در اختیار شما قرار میدهیم . مقدار موادی که در زیر قرار گرفته شده برای ۴ نفر است . اگر میخواهید برای تعداد بیشتری این غذا را تهیه کنید باید مقدار مواد را بیشتر کنید.

مواد لازم آدانا کباب
گوشت چرخ کرده۶۵۰ گرم
روغن زیتون۲ قاشق غذاخوری
پیاز نسبتا بزرگ۲ عدد
فلفل دلمه ای قرمز یا نارنجی۲ عدد
نان پیتابه تعداد نفرات
نمک و فلفل سیاهبه مقدار لازم

طرز تهیه آدانا کباب

یک کاسه متوسط تا بزرگ انتخاب میکنیم و گوشت چرخ کرده را داخل آن میریزیم . کمی نمک و فلفل سیاه به گوشت اضافه میکنیم . یک رنده درشت برداشته و شروع به رنده کردن پیاز و فلفل دلمه ای میکنیم .

آبشان را دور ریخته و فلفل دلمه ای و پیاز را به کاسه حاوی گوشت اضافه میکنیم . همه مواد را با هم ترکیب کرده و خیلی خوب ورز میدهیم تا یک مایه کباب خوب و یکدست نصیبمان شود. در دستور اصلی این کباب با ذغال درست میشود ،

پس باید حدود دو ساعت مایه کباب را در یخچال بگذارید تا چسبناک تر و منسجم تر شود . نکته دیگر اینکه اگر میخواهید این کباب را در تابه و به شکل کباب تابه ای درست کنید اصلا نیاز نیست آن را در یخچال بگذارید

و میتوانید زمانی که مایه کباب را تهیه کردید آن را سرخ کنید .بعد از گذشتن دو ساعت ، مایه کباب را از یخچال بیرون می آوریم . در ترکیه این کباب را در سیخ های پهن به سیخ میکشند پس بهتر است شما هم از سیخ پهن استفاده کنید .

منقل ذغال را آماده کرده و به این نکته که که تمام ذغال ها روشن باشند دقت کنید چون ذغال خام تاثیر بدی در مزه کباب ایجاد میکند . زمانی که کباب را خوب مغزپخت و کباب کردید ، کمی روغن زیتون درون نان پیتا ریخته

و کباب را با سبزیجاتی مانند گوجه فرنگی و خیارشور و کاهو و سیب زمینی سرخ شده میل و سرو کنید .اگر دوست دارید این کباب خوش طعم را در تابه درست کنید ، باید یک تابه مناسب انتخاب کرده و بعد از اینکه مایه کباب را تهیه کردید

و مایه منسجم و یکدست شد ، مایه کباب را با کمی روغن در تابه سرخ کنید و با سبزیجاتی مثل گوجه فرنگی و خیارشور و … در نان پیتا میل کنید . اگر دوست ندارید این غذا را به شکل ساندویچی و همراه خیارشور و گوجه و با نان سرو کنید

میتوانید برنج را جایگزین کنید و به عنوان مخلفات از فلفل سبز و گوجه فرنگی و سیب زمینی کباب شده استفاده کنید . این کباب در کنار برنج بسیار خوشمزه و لذیذ است و پیشنهاد ما به شما این است که حتما یک بار این غذاش خوشمزه را در کنار برنج امتحان کنید .

همچنین ببینید : کباب ترکیجوجه کبابکباب تابه ایکباب کوبیده


❖ به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام لینکدین