طرز تهیه خیار شور

خیار شور , طرز تهیه خیار شور , دستور خیار شور , خیار شور خانگی فوری یک روزه , odhv a v

طرز تهیه خیار شور خانگی

خیار شور یکی از چاشنی های مهمی است که در کنار غذا سرو می شود. در گذشته خیارشور فقط به عنوان چاشنی در کنار غذاهای حاضری مثل ساندویچ ها قرار می گرفت اما امروزه به خاطر طعم خوبش در کنار غذاهای زیادی مثل انواع کباب ها ، غذاهای فست فودی نوین و … هم قرار می گیرد. با مواد لازم ذکر شده در این دستور می توانید مقداری خیار شور به صورت آزمایشی تهیه کنید. با دستور و طرز تهیه خیار شور در ادامه با همدوره همراه باشید.

مواد لازم خیار شور
خیار قلمی ریز۱ کیلوگرم
شوید۱۰۰ گرم
ترخون۱۰۰ گرم
سیر۵ عدد
تخم گشنیز¼ قاشق چایخوری
فلفل قرمز۳ عدد
سرکه سفید۱ لیوان
آب۲ لیوان
نمکنصف لیوان

دستور پخت و طرز تهیه

ابتدا خیار ها و سبزیجات را با آب سرد می شوییم و پس از آبکشی کردن با یک دستمال تمیز خشک می کنیم. در صورتی که خیار ها و سبزیجات را خوب خشک نکنیم خیارشور ما کپک می زند. در ادامه نمک را به همراه آب و سرکه داخل یک قابلمه می ریزیم.

 

و روی حرارت قرار می دهیم تا مخلوط آب و سرکه به جوش بیاید و نمک حل شود. پس از اینکه مخلوط آب و سرکه جوش آمد ، قابلمه را از روی حرارت بر می داریم تا مواد کمی خنک شود. در همین حین یک شیشه مناسب انتخاب می کنیم.

 

و خیار ها را به همراه فلفل قرمز ، شوید ، ترخون ، تخم گشنیز و سیر پوست گرفته شده را با ترتیبی متناسب داخل شیشه می ریزیم. برای اینکه خیار شورتان ترد تر شود می توانید یه تکه کوچک زاج سفید هم به آن اضافه کنید.

 

پس از اینکه مخلوط آب و سرکه ولرم شد آنرا روی مواد داخل شیشه می ریزیم تا کاملا روی خیارها را پوشش دهد. پس از اینکه مواد را داخل شیشه ریختیم ، درب شیشه را به صورتی آب بندی می کنیم که هوا نتواند وارد شیشه شود.

 

پس از اینکار شیشه خیارشور را به مدت یک هفته در یک جای خشک و خنک قرار می دهیم تا خیارشور آماده شود. پس از گذشت یک هفته خیارشور آماده مصرف است. پس از آماده شدن خیار شور ، بهتر است شیشه آنرا را به یخچال منتقل کنیم.

 

تهیه خیار شور در منزل برای شما بسیار بهداشتی و همچنین مقرون بصرفه خواهد بود و بعد از آن نیازی نیست که برای تهیه انواع غذا و سالاد از خیار شورهای بازاری و دارای مواد افزودنی استفاده نمایید.

همچنین ببینید : زیتون پروردهترشی قارچ


❖ به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام لینکدین