خواص خرمالو

خواص خرمالو , khormaloo , عوارض خرمالو , مضرات خرمالو , زیان های خرمالو , فواید خرمالو

خرمالو

همه چیز در مورد خرمالو

خرمالو از راسته خلنگ سانان است و بیشتر گونه هایش در مناطق گرمسیر رشد می کنند. البته تعداد کمی از گونه های درخت خرمالو می توانند در هوای معتدل رشد کننده و میوه بدهند. جالب است بدانید نام میوه خرمالو یک واژه ترکیبی است و از خرما و آلو گرفته شده است.

اکثر گونه های درخت خرمالو میوه هایی می دهند که قابل خوردن هستند. رنگ میوه خرمالو از زرد روشن ، نارنجی و قرمز تیره متفاوت است و رنگی بین زرد تا قرمز دارد. میوه خرمالو در حالت نارس گس است که با قرار دادن در مقابل نور خورشید و جای خنک می شود آنرا از این حالت خارج کرد.

خواص خرمالو

مقابله با کلسترول و فشار خون

یکی از فواید خرمالو این است که حاوی منابع سرشار از مواد معدنی است. منزیم و پتاسیم موجود در میوه خرمالو می تواند با کلسترول و فاشر خون بالا مقابله کنند و یکی از نکات مهم در مواد موجود در خرمالو این است که سدیم بسیار کمی دارد.

سدیم که همان نمک است برای افرادی که فشار خون بالا دارند مضر است. تحقیقات نشان داده است که این میوه برای کسانی که فشار خون بالا دارند بسیار مفید است البته باید به در زمان مصرف به قند موجود در خرمالو هم توجه داشته باشید.

درمان جوش

یکی از فواید آب خرمالو این است که می تواند باعث از بین رفتن چربی ها و آلودگی های روی پوست شود. برای این منظور آب خرمالوی رسیده را روی محل جوش یا آکنه قرار دهید. پس از چند دقیقه محل جوش را با آب بشویید.

دفع سنگ مثانه و کلیه

میوه های آب دار و ادرار آوار برای کسانی که از سنگ کلیه و سنگ مثانه رنج می برند مفید هستند. خرمالو این خصوصیت ها را دارا می باشد و برای درمان سنگ مثانه و سنگ کلیه مفید است. ضمن اینکه هسته پودر شده خرمالو نیز می تواند به درمان این بیماری ها کمک کند.

جوان سازی پوست

خرمالو حاوی مقادیر قابل توجهی آنتی اکسیدان است و جالب که بدانید به اندازه توت فرنگی آنتی اکسیدان دارد. آنتی اکسیدان موجود در خرمالو می تواند به شادابی و نشاط پوست شما ، همچنین جوان سازی آن کمک شایانی کند.

مصرف خرمالو می تواند برای جوان سازی پوست مفید باشد اما اگر می خواهید خرمالو روی پوست شما تاثیر چند برابری داشته باشد باید پوست خرمالو را جدا کنید و روی صورت خود بگذارید. برای گرفتن نتیجه مطلوب روزی ۳۰ دقیقه پوست خرمالو را روی پوست صورت خود بگذارید.

توجه داشته باشید که بتاکاروتن موجود در خرمالو می تواند باعث خوشرنگ شدن پوست شما شود. زیرا این ماده باعث می شود جریان خون در سلول های پوست بیشتر شود و این کار باعث می شود پوست شما خوش رنگ تر شود.

سلامت مو

یکی از خواص خرمالو این است که حاوی مقادیر مناسبی روی است. اگر موهای شکننده و کم پشتی دارید می توانید با مصرف خرمالو موهای اسلم تر و پرپشت تری داشته باشید. روی موجود در خرمالو برای محافظت از موهای شما بسیار موثر است.

زیان های خرمالو

یبوست

کسانی که مبتلا به یبوست هستند باید در مصرف خرمالو دقت کنند زیرا اگر خرمالوی نارس مصرف کنند باعث تشدید یبوست می شود. تانن موجود در خرمالوی نارس باعث تشدید یبوست می شود . از این رو توصیه می کنیم اگر مشکل یبوست دارید فقط خرمالوی رسیده آن هم به صورت کنترل شده مصرف نمایید.

افزایش وزن و انسداد روده

مصرف هر چیزی به صورت افراطی باعث مشکلاتی در بدن خواهد شد. برخی از عوارض خرما هم به خاطر مصرف زیاد و کنترل نشده به وجود می آیند. زیاده روی در خوردن خرمالو باعث افزایش وزن و در برخی موارد باعث مسدود شدن روده می شود.

همچنین ببینید : خواص و مصرات انارخواص و زیان های هندوانهخواص و مضرات خربزهخواص و مضرات انبه


❖ به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام لینکدین