طرز تهیه خورش طلا کوله

طرز تهیه خورش طلا کوله گیلانی , دستور پخت خورشت طلا کوله شمالی رشتی

خورش طلا کوله

امروز قصد داریم یک خورش خوش طعم و مجلسی که اصالتی گیلانی دارد به شما معرفی کنیم . نام این خورش طلا کوله است و از بین خورش ها ، به خورش فسنجان شبیه است . طلا کوله در زبان گیلانی به معنی جوجه خروس است و دلیل نامگذاری این خورش ، استفاده از گوشت خروس است .

در شمال کشور این خورش به شکل رایج با گوشت خروس پخته و طبخ میشود ولی اجباری در این امر وجود ندارد و شما میتوانید با گوشت بوقلمون و مرغ که جز گوشت های سفید هستند آن را طبخ کنید . اگر در شمال کشور این خورش خوشمزه را با گوشت مرغ طبخ کنند به آن خورش طلا کوله غورابه میگویند

در ادامه آموزش آشپزی و طرز تهیه خورش طلا کوله را با تمام نکات مهم آن در اختیار شما قرار میدهیم .مقدار موادی که در اینجا قرار گرفته شده برای ۴ نفر است . اگر میخواهید برای تعداد بیشتری این غذا را تهیه کنید باید مقدار مواد را بیشتر کنید .

مواد لازم برای خورش طلا کوله
گوشت خورشتی۶۰۰ گرم
مغز گردو۲۰۰ گرم
پیاز نسبتا بزرگ۱ عدد
آرد برنج۱ قاشق سوپخوری
سبزی خورشتی۶۰۰ گرم
 آبغوره۲ قاشق غذاخوری
روغن مایعبه اندازه کافی
زردچوبه و نمک و فلفل سیاهبه اندازه کافی

طرز تهیه خورش طلا کوله

یک پیاز نسبتا بزرگ انتخاب کنید . پوست پیاز را گرفته و به شکل نگینی برش داده و خرد کنید . یک قابلمه انتخاب کنید . قابلمه را روی شعله گاز قرار داده و روغن مایع را اضافه کنید . زمانی که روغن خوب داغ شد پیاز را اضافه کنید و کمی تفت بدهید تا پیاز نرم و شفاف شود .

زمانی که پیاز نرم شد زمان اضافه کردن ادویه ها است . زردچوبه و فلفل سیاه را به پیاز اضافه میکنیم و خوب تفت میدهیم تا جذب پیاز شود . گوشت خورشتی را شسته و به شکل قیمه ای برش میدهیم . گوشت را به پیاز اضافه میکنیم .

پیاز و گوشت را با هم تفت میدهیم . به گوشت فرصت دهید تا خوب سرخ شود و تغییر رنگ بدهد . زمانی که گوشت تغییر رنگ داد چند لیوان آب داغ به قابلمه می افزاییم و درب قابلمه را میگذاریم تا گوشت با شعله ملایم پخته شود .

سبزیجات را خوب شسته و به شکل ساطوری و ریز برش دهید و خرد کنید . یک تابه انتخاب کنید ، کمی روغن بریزید و زمانی که روغن خوب داغ شد سبزیجات را در روغن ریخته و خوب سرخ کنید . زمانی که گوشت نیم پز شد ، مغز گردو چرخ کرده و سبزیجات را به گوشت اضافه کنید .

در ادامه آرد برنج را آهسته آهسته در نیمی از یک لیوان آب سرد حل کرده و به خورش اضافه کنید . شعله زیر گاز را کم کرده و اجازه دهید آب خورش تبخیر شود و روی خورش روغن بیافتد . در نیم ساعت پایانی پخت غذا ، آبغوره را با فلفل سیاه و نمک به خورش بیافزایید . خورش را با برنج سرو کنید و از خوردنش لذت ببرید .

سبزی خورش طلا کوله

جعفری و نعنا و گشنیز ، سبزی خورشتی خورش طلا کوله را تشکیل میدهند . برای تعداد چهار نفر باید از مقدار ۱۵۰ گرم نعناع و ۱۵۰ گرم گشنیز و ۳۰۰ گرم جعفری استفاده کنید . یکی از علل تلخی این خورش استفاده بیش از اندازه از نعنا است .

همچنین ببینید : خورش متنجنخورشت مرغخورش فسنجانخورش آلو مسما


❖ به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام لینکدین