طرز تهیه شامی لپه

طرز تهیه شامی لپه,شامی لپه,طرز تهیه شامی,shami,ahld gi,شامی پوک

طرز تهیه شامی لپه

شامی ها انواع و اقسام دارند که اکثر آنها با گوشت تهیه می‌شوند. اما همیشه ملزم به استفاده از گوشت در این غذای حاضری و البته خوشمزه نیستیم. در این بخش از آموزش آشپزی قصد داریم طرز تهیه شامی لپه را آموزش دهیم، ضمن اینکه قصد استفاده از گوشت مرغ و گوسفند را نیز در آن نداریم. مواد اولیه در جدول زیر را تهیه کنید و سپس به سراغ نحوه درست کردن آن بروید.

مواد لازم طرز تهیه شامی لپه
لپه۱ پیمانه
پیاز۱ عدد
تخم مرغ۱ عدد
مرزه ( خشک )مقدار کمی ( به اندازه یک کف دست )
آرد نخود چی۴ قاشق غذا خوری
پودر سوخاریبه میزان لازم
روغنبه اندازه کافی
نمکنصف قاشق چای‌خوری
فلفلبه اندازه نیاز
زردچوبهبه مقدار کافی

دستور و روش تهیه

ابتدا نفخ لپه را باید گرفت. برای اینکار به مدت ۱ ساعت لپه را در آب سرد قرار دهید. قرار دادن لپه در آب سرد سبب پخت زودتر آن نیز می‌شود. زمانی که لپه ها به مقدار کافی خیس شدند آنها را با کمی آب بپزید.

 

همین که احساس کردید که لپه به خوبی پخت، اقدام به آبکش کردن آن کنید. سپس با یک پیاز در دستگاه چرخ کن آنها را یکی دو بار چرخ کنید تا کاملاً نرم شوند. توصیه می کنیم که پیاز را یک بار و لپه را دو بار چرخ کنید.

 

ضمن اینکه اگر برای نرم کردن لپه از چرخ گوشت استفاده می‌کنید، نیاز است که لپه سرد باشد اما اگر این کار را با گوشت کوب انجام خواهید داد، برای اینکه لپه به آسانی نرم شود، بهتر است که گرم باشد.

 

بعد از نرم شدن لپه و پیاز، کاسه ای متوسط انتخاب کرده و این دو را درون کاسه بریزید. کمی صبر کنید تا خنک شوند. بعد از خنک شدن نیز آرد نخودچی، تخم‌مرغ، انواع ادویه، نمک، مرزه‌ خشک، فلفل و زرچوبه را به کاسه اضافه نمایید.

 

حال مواد را با یکدیگر به خوبی ورز داده تا به خورد یکدیگر بروند. مایه‌ شامی آماده شده است، از مایه گوله های کوچک برداشته و به شکل دایره گرد کنید. سپس هر کدام را در پودر سوخاری انداخته تا کاملاً آغشته به پودر شود.

 

حال در تابه ای کمی روغن ریخته و هر کدام ازگوله های شامی را در تابه سرخ کنید. شعله باید بالا باشد اما حواستان جمع باشد که شامی لپه نسوزد.

 

بعد از آماده شدن همه شامی ها می توانید آنها را در ظرف سرو قرار داده و با سس کچاپ تزئین کنید و با انواع نان مانند سنگگ یا نان باگت میل نمایید.


❖ به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام لینکدین