طرز تهیه سس مایونز

سس مایونز , طرز تهیه سس مایونز , دستور سس مایونز , ss lhd kc

سس مایونز یکی از پر مصرف ترین سس های موجود در دنیاست. این سس خوشمزه را می توانید با انواع سالاد و غذاهای فست فودی مانند ساندویچ ها سرو کنید. در این آموزش کامل ترین روش طرز تهیه سس سفید یا همان سس مایونز را آماده کرده ایم. با مواد لازم ذکر شده در این دستور آشپزی می توانید برای تست، مقداری سس مایونز تهیه نمایید. با دستور طرز تهیه سس مایونز در ادامه با هم دوره همراه باشید.

 

مواد لازم سس مایونز
روغن مایع۱ لیوان
زرده تخم مرغ۱ عدد
پودر خردل¼ قاشق مرباخوری
آبلیمو۲ قاشق مرباخوری
شکر۱ قاشق مرباخوری
سرکه۲ قاشق مرباخوری
نمک¼ قاشق چایخوری
فلفل سیاهبه میزان لازم

طرز تهیه سس مایونز

ابتدا در یک ظرف مناسب زرده های تخم مرغ را به همراه شکر ، نمک و پودر خردل به خوبی مخلوط می کنیم و تا کاملا یکدست شوند. توجه داشته باشید که اگر مواد شما حاوی سفیده تخم مرغ باشند امکان بریدن و خراب شدن سس شما خیلی زیاد است.

 

پس از اینکار آبلیمو و سرکه را در یک کاسه کوچک با هم مخلوط می کنیم ، سپس نیمی از مخلوط سرکه و آبلیمو را کم کم به مخلوط زرده تخم مرغ اضافه می کنیم و مواد را خوب مخلوط می کنیم. پس از اینکار نوبت اضافه کردن روغن مایع است.

 

برای تهیه سس مایونز بهتر است از روغن های خنثی مانند روغن زیتون استفاده است ولی اگر روغن زیتون در دسترس نیست با روغن مایع های معمولی هم می توانید این سس خوشمزه را درست کنید. روغن را باید قطره قطره به مواد اضافه کنیم.

 

به طور متداوم مواد را مخلوط می کنیم و روغن را قطره قطره اضافه می کنیم. زمانی که نصف روغن مایع را اضافه کردیم و مایه سس خودش را گرفت باقیمانده مخلوط آبلیمو و سرکه را به سس اضافه می کنیم و مجددا روغن مایع را به صورت قطره قطره به سس اضافه می کنیم.

 

و به صورت متداوم مواد را مخلوط می کنیم. پس از اینکه سس خودش را گرفت هم زدن آنرا متوقف می کنیم. فلفل سیاه را به سس اضافه می کنیم و به آرامی با یک قاشق با سس مخلوط می کنیم. در پایان به مدت ۲ ساعت اجازه می دهیم سس در دمای محیط باقی بماند.

 

سپس آنرا در ظرف دربسته قرار می دهیم و داخل یخچال می گذاریم. به این دلیل که سس مایونز خانگی مواد نگه دارنده ندارد ، زمان نگهداری آن در یخچال حدودا یک هفته است و بهتر است در هر بار تهیه سس ، مقداری سس تهیه کنیم که بتوانیم آنرا در مدت یک هفته مصرف کنیم.

 

نکات تهیه سس مایونز

دلیل بریدن سس مایونز

یکی از مهم ترین دلایلی که باعث می شود سس مایونز خانگی خراب شود اینست که سس می بُرد. مهم ترین دلیلی که ممکن است سس شما ببرد و خراب شود اضافه کردن روغن به صورت یکجا است. حتما روغن را به صورت قطره قطره به مواد سس اضافه کنید.

دلیل زرد شدن سس مایونز

شاید در خیلی از مواقع رنگ سس مایونز شما به زردی بزند. مهم ترین دلیل این مسئله استفاده از تخم مرغ هایی است که زرده های خیلی پر رنگی دارند. دلیلی دیگر هم وجود دارد ، اگر در مرحله اول زرده تخم مرغ را به خوبی نزده باشید ، سس شما کمی زرد رنگ خواهد شد.

 

در مرحله آخر می توانید انواع ادویه و سبزیجات معطر دلخواه و مورد علاقه تان را به ترکیب سس اضافه نمایید. از این سس می توانید برای انواع ساندویچ و سالاد استفاده کنید.

 

بهتر است این را در نظر داشته باشید که این سس مایونز خانگی کاملا سالم و بهداشتی است و یکی از مهمترین تفاوت آن با سس های کارخانه ای نبود مواد نگهدارنده و افزودنی است. به همین دلیل است که مدت زمان استفاده از آن کوتاه می باشد.


❖ به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام لینکدین