فواید شکلات تلخ

مطالعات برخی از محققان نشان می دهد: شکلات تلخ به دلیل هفت خاصیت مهم ؛ سرشار از مواد معدنی ، ضد افسردگی طبیعی، پیشگیری از بیماری های قلبی -عروقی، جلوگیری از فشار خون و دیابت نوع ۲ و مقابله با پیری و چاقی باید در سبد تغذیه خانوار قرار گیرد.

به گزارش ایرنا از دیلی میل،این تحقیقات نشانی می دهد که شکلات تلخ سرشار از کاکائو نه تنها خوشمزه است، بلکه فلاونوئید موجود در آن، عملکرد ذهنی را بهبود می بخشد.اما این تنها خاصیت شکلات نیست و هفت دلیل مهم وجود دارد که براساس آن می توان شکلات را در سبد تغذیه قرار داد.

سرشار از مواد معدنی

شکلات سرشار از مواد معدنی همچون منیزیم ، فسفر ، پتاسیم ، آهن ، روی یا حتی ویتامین ها ، به ویژه ویتامین های گروه ب است. شکلات رژیم غذایی را متعادل می کند که البته باید آن را به خوبی انتخاب کرد. البته شکلات تلخ را انتخاب کنید و از انتخاب بیسکویت ها یا دسرهای شکلاتی شیرین که ارزش غذایی چندانی ندارند ، پرهیز کنید.

یک ضد افسردگی طبیعی

شکلات برای تقویت روحیه بسیار عالی است. زیرا اولا دارای منیزیم است که این ماده معدنی به علت اثرات آرامش بخش و کمک به ارسال تکانه های عصبی از طریق مغز شناخته شده است؛ از طرف دیگر سرشار از تئوبرومین، محرک شناخته شده و همچنین تیرامین و فنیل اتیلامین، دو ماده مشابه آمفتامین است که با افزایش اثرات ناقل های عصبی در مغز عمل می کنند. به این ترتیب شکلات یک ضد افسردگی طبیعی است که برخی اثرات آن حتی مشابه حشیش است.

پیشگیری از بروز بیماری های قلبی-عروقی

فلاونوئیدهای موجود در کاکائو و شکلات نقشی مهم در پیشگیری از بیماری های قلبی-عروقی ایفا می کند. این آنتی اکسیدان ها در واقع میزان کلسترول بد (ال.دی.ال) را در خون کاهش می دهد و خاصیت کششی رگ های خونی را در بدن حفظ می کنند.

جلوگیری از بروز فشار خون بالا و دیابت نوع ۲

شکلات ماده غذایی سالمی است که از فشار خون بالا جلوگیری می کند. به یمن فلاونوئید موجود در شکلات تلخ، شکلات فشار خون را به طور قابل توجهی پایین می آورد و به حفظ آن در سطح ثابت کمک می کند. به علاوه شکلات تلخ از بروز دیابت نوع دو نیز جلوگیری می کند.

 مقابله با پیری

شکلات تلخ یکی از ۱۰ ماده غذایی جوانی است. کاکائو در واقع یکی از مواد غذایی سرشار از فلاونوئید و به ویژه آنتی اکسیدان کاتچین است.

این آنتی اکسیدان به داشتن بدنی جوان تر و پویاتر کمک می کند. البته باید توجه کرد که فلاونوئید موجود در شکلات شیری یا شکلات سفید که مقدار کاکائوی آن کم است ، بسیار کم یا حتی نزدیک به صفر است.

چاق کننده نیست

شکلات سرشار از چربی و کربوهیدرات ها است و به طور متوسط هر ۱۰۰ گرم شکلات ، ۵۰۰ کالری انرژی دارد. با این حال نباید از رژیم غذایی حذف شود. زیرا شکلات تلخ حاوی ویتامین های زیادی است که برای بدن مفید است.

خوردن مقداری شکلات در روز به جای سایر مواد غذایی پرکالری و بدون ارزش غذایی توصیه می شود.

دراین گزارش پیشنهاد شده است: روزانه حدود ۳۰ گرم شکلات تلخ (با حداقل ۷۰ درصد) ، نه کمتر و نه بیشتر مورد استفاده قرار گیرد.

البته به نظر می رسد افراد با شرایط مختلف جسمی و روحی درمورد مصرف این ماده غذایی با پزشک خود مشورت داشته باشند.


❖ به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام لینکدین