طرز تهیه رنگینک

طرز تهیه رنگینک,رنگینک,رنگینک جنوبی,رنگینک بوشهری,vk'dk;,ranginak

طرز تهیه رنگینک

از انواع دسری که می توان آن را جزو دسرهای سنتی ایران دانست می توان به رنگینک اشاره کرد. معمولاً در شهرهای جنوبی کشورمان این نوع دسر به کرات تهیه می شود. حتی گاهاً به جای شیرینی نیز از رنگینک استفاده می کنند. با توجه به اینکه این نوع دسر در حال گسترش است، در این مطلب از آموزش  آشپزی سایت همدوره قصد داریم طرز تهیه رنگینک را که خیلی هم پیچیده نیست آموزش دهیم.

 

با توجه به مقدار مواد اولیه ای که در جدول زیر در نظر گرفته ایم می توانید این دسر را برای حداکثر ۶ نفر آماده کنید. بدیهی است که برای تعداد افراد بیشتر می بایست مقدار هر کدام از مواد اولیه را با توجه به تعداد افزایش دهید. در این رنگینک از خرما و گردو استفاده شده است که با توجه به اینکه هر کدام خواص زیادی برای بدن دارند، می تواند یک دسر مقوی نیز لقب بگیرد.

مواد لازم طرز تهیه رنگینک
کره۲۰۰ گرم
آرد۲ لیوان
دارچیننصف قاشق چای خوری
پودر هلنصف قاشق چای خوری
مغز گردو و خرماهر کدام به اندازه کافی
پودر قند یا پودر پستهبه اندازه کافی

۱) ابتدا باید کره را نرم کنید. پس آن را از یخچال خارج نمایید. صبر کنید تا به دمای محیط برسد و نرم شود. سپس آن را به داخل تابه ای مناسب انتقال دهید. شعله را روشن کرده و تابه را روی آن بگذارید. صبر کنید تا کره کاملاً آب شود. آرد را اگر از قبل الک نکرده اید، الک نمایید و بعد از آن به کره اضافه کنید و ترکیب نمایید و اجازه دهید تا به طلایی تغییر رنگ دهد.

 

۲) البته تفاوتی ندارد که اول آرد را تفت دهید و بعد کره را اضافه نمایید و یا بالعکس. بعد از اینکه آرد طلایی رنگ شد، پودر هل و دارچین را به تابه بیفزائید. دو دقیقه ای تفت داده و بعد تابه را از روی شعله بردارید.

 

۳) کمی بعد دوباره مواد را تا جایی که نسوزند تفت می دهیم. به دلیل آنکه تابه هنوز داغ بوده است امکان سوختن وجود دارد پس دقت کنید. حالا به سراغ خرما رفته و هسته هرکدام را خارج کنید. می توانید این کار را با استفاده از یک لوله خودکار انجام دهید. به این صورت که لوله خودکار را کاملاً تمیز کرده، سپس از یک طرف خرما به طرف دیگر رد کنید تا هسته خارج شود.

 

۴) زمانی که همه هسته ها را درآورید، داخل خرماها گردو را جایگزین هسته کنید و داخل خرما قرار دهید. اندازه گردو ها متوسط باشد. حالا همه خرماها را در ظرفی کنار هم بگذارید. اکنون باید ترکیب آرد و کره را بر روی خرماها بریزید. دقت کنید که باید سطح خرماها را کامل بپوشاند.

 

۵) حال وقت آن است که رنگینک را به مدت ۱۲۰ دقیقه در یخچال قرار دهید. باید رنگینک سفت شود. بعد از سفت شدن خیلی راحت برش خواهند خورد. بعد از گذشت این زمان، ظرف رنگینک را از یخچال خارج کرده، و روی آن را با مواردی همچون: پودر پسته ، پودر نارگیل ، پودر گردو ، کنجد و یا پودر قند تزئین نمایید.

 

۶) بعد از آن رنگینک را برش بزنید. می توانید اول رنگینک را در قالب قرار داده و این مراحل را طی کنید تا بعد از برش زدن به شکل قالبتان در بیاید. در غیر صورت می توانید به شکل لوزی، مربع و یا هر شکلی که می خواهید رنگینک را برش دهید.

 

۷) بعد از برش زدن در دیس مناسبی قرار داده و در یخچال نگهداری کنید. دقت کنید که حداکثر زمان ماندگاری رنگینک یک ماه است و حتما باید در ظرف درب بسته نگهداری شود.


❖ به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام لینکدین