خواص آووکادو

آووکادو یا گلابی تمساح یا خوجدیس نام درخت و میوهٔ آن درخت است. این درخت در مناطق گرم و استوایی می‌روید و میوه‌ای سبز رنگ و قرمز رنگ با هسته‌ای درشت دارد.

آووکادو  درختی است که میوهٔ آن در گونهٔ گیاهان گل‌دار طبقه‌بندی می‌شود. این گیاه بومی آمریکای مرکزی و مکزیک است و تا ۲۰ متر رشد می‌کند و رشد خیلی سریعی دارد.

این گیاه همیشه برگ‌های سبز دارد که طول آن‌ها به ۱۲ تا ۱۵ سانتی‌متر می‌رسد. گل‌های آن ناپیدا و به رنگ زرد مایل به سبز و قرمز تیره به عرض ۵ تا ۱۰ میلی‌متر است.

 آواکادو نه تنها میوه خوشمزه ای است بلکه سرشار از مواد مغذی و مفید برای قلب، چشم، فشارخون، رشد و تکامل مغز و کاهش وزن است.

در این گزارش به پنج خواص حیرت انگیز آواکادو اشاره شده است.

حفظ سلامت قلب

آواکادو حاوی مواد شیمیایی گیاهی beta-sitosterol است که به حفظ سطح کلسترول سالم کمک می کند.

این میوه مملو از چربی اشباع نشده است و طبق اعلام انجمن قلب آمریکا مصرف متعادل چربی های اشباع نشده به جای چربی های اشباع شده و چربی ترانس به کاهش کلسترول بد (LDL) کمک می کند.

حفظ سلامت چشم

مصرف آواکادو همچنین برای سلامت چشمان مفید است زیرا این میوه حاوی «لوتئین کاروتنوئیدها» (carotenoids lutein) و «زواگسانتین» (zeaxanthin) است که هر دو آنها موجب سالم نگاه داشتن چشمان با افزایش سن می شوند و نیز خطر ابتلا به «دژنراسیون ماکولا» را که علت اصلی از دست دادن بینایی در سالخوردگی است کاهش می دهد.

افزایش رشد و تکامل

همچنین هر نصف آواکادو حاوی ۳٫۵ گرم چربی اشباع نشده است. مطالعات نشان داده اند که چربی اشباع نشده برای رشد و تکامل مناسب سامانه مرکزی عصبی و مغز در جوانان حائز اهمیت است.

تنظیم فشار خون

آواکادو فاقد سدیم است و به کاهش فشار خون کمک می کند. آواکادو همچنین دارای مقدار مناسبی پتاسیم است که این ماده نیز به پایین آوردن فشار خون کمک می کند. مطالعات نشان داده اند زمانی که آواکادو به جای چربی های دیگر (مانند کره و مایونز) مصرف می شود، می تواند به کنترل فشار خون کمک کند.

مصرف آووکادو و کاهش وزن

آواکادو سرشار از چربی سالم است که هضم آن در بدن طول می کشد و باعث می شود که فرد احساس سیری کند. در نتیجه فردی که آواکادو می خورد کمتر احتمال دارد به مصرف تنقلات روی آورد.

علاوه بر این آواکادو مملو از مواد مغذی حاوی ۲۰ نوع ویتامین، مواد معدنی و مواد مغذی گیاهی است که به ویژه برای افرادی که می خواهند مصرف کالری خود را کاهش دهند و در عین حال تمام مواد مغذی را در بدن خود حفظ کنند، مفید است.


❖ به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام لینکدین