طرز تهیه نان باگت

تا الان روش پخت نان‌های لواش، بربری و کماج را آموزش داده‌ایم و حالا سراغ نان باگت رفته‌ایم.

درست‌کردن نان در خانه هرچند سختی‌های خاص خودش را دارد اما لذتی دارد که قابل مقایسه با پخت دیگر غذاها نیست. می‌شود گفت نان را درست می‌کنیم و این پروسه ورز دادن و به عمل آمدن نان، جذابیت زیادی دارد که فقط باید تجربه‌اش کنید.

مواد لازم:

مواد لازممقدار مواد
آردحدود ۵۰۰ گرم
نمک۱ قاشق چای‌خوری
بکینگ‌پودر۱ قاشق چای‌خوری
شکر۱ قاشق سوپ‌خوری
مایه‌خمیر۱ قاشق سوپ‌خوری
آب ولرم۱ و ۱/۲ پیمانه
روغن‌مایع۱/۳ پیمانه
تخم‌مرغ۱ عدد
کنجدبه میزان لازم

طرز تهیه و دستور پخت:

۱. درجه حرارت فر را روی ۲۰۰ درجه سانتی‌گراد تنظیم کنید و ظرف آبی را درون فر قرار دهید. این کار محیط فر را مرطوب نگه می‌دارد و مانع از خشک شدن نان‌ها می‌شود.

۲. شکر و مایه‌خمیر را در ظرفی مخلوط کنید و ۱/۲ پیمانه آب ۴۳ درجه را روی آن بریزید و در جای نسبتا گرمی قرار دهید تا عمل آید. (منظور از آب ۴۳ درجه این است که آب نه داغ باشد که باعث کشته شدن مایه‌خمیر شود و نه سرد باشد که مایه‌خمیر عمل نیاید.)

۳. آرد را ۳ مرتبه الک کنید.

۴. تخم‌مرغ و نمک را به وسیله مفتول بزنید تا از حالت لختگی درآید.

۵. آب، روغن و بکینگ‌پودر را به تخم‌مرغ اضافه کنید.

۶. در این مرحله مایه‌خمیر عمل آمده را به مخلوط بالا اضافه کنید و آرد را آرام آرام به آن بیفزایید تا حدی که خمیر به دست نچسبد. (از سنگین کردن خمیر بپرهیزید.)

۷. خمیر را ورز دهید یا صد مرتبه بکوبید.

۸. ظرف تمیزی را به کمک مقدار کمی روغن چرب کنید و خمیر را درون آن قرار دهید و روی آن را سلفون بکشید و حدود ۳۰ دقیقه استراحت دهید تا حجم خمیر دو برابر شود.

۹. از خمیر گلوله‌هایی با اندازه مناسب جدا کرده و به فرم مطلوب درآورید سپس در سینی قرار دهید و روی خمیر را بپوشانید و مجددا ۱۵ دقیقه استراحت دهید.

۱۰. در این مرحله به کمک قلمو خمیر را رومال می‌کنیم. برای این منظور ۱ قاشق سوپ‌خوری آرد را به اضافه ۱/۲ پیمانه آب روی حرارت ملایم قرار دهید تا به غلظت مناسبی برسد سپس خمیر را اصطلاحا رومال کنید. این کار باعث براق شدن نان می‌شود. همچنین می‌توانید سطح نان‌ها را با کنجد تزیین کنید.

۱۱. خمیر را به مدت ۲۰ تا ۳۰ دقیقه درون فر از قبل گرم شده قرار دهید تا زمانی که رنگ نان‌ها طلایی شود.


❖ به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام لینکدین