خواص رازیانه

خواص رازیانه,رازیانه,عرق رازیانه,دمنوش رازیانه,چای رازیانه,Fennel,vhcdhki

خواص رازیانه برای بدن

از گیاهانی که خاصیت فراوانی دارد می توان به رازیانه اشاره کرد. این گیاه در کم کردن درد قاعدگی، یا در کاهش وزن تأثیر بسیاری دارد. ما در این مطلب از خواص مواد غذایی قصد داریم به معرفی خواص رازیانه بپردازیم.

 

با توجه به اینکه در رازیانه مقدار مناسبی کلسیم وجود دارد، می توان برای استحکام استخوان ها مفید باشد. هر چند این تنها خاصیت این گیاه نیست. رازیانه به قدر کفایت فسفر، ویتامین k و منیزنیم نیز دارد.

کاهش وزن با رازیانه

با توجه به اینکه فیبر هیچگونه کالری ندارد، می تواند برای کم کردن وزن کمک کننده باشد. رازیانه نیز به قدر کفایت در خود فیبر دارد. در واقع با مصرف این گیاه، احساس سیری به شما دست می دهد و مدت زمان زیادی را می توانید بدون گرسنگی سر کنید.

به تعویق انداختن پیری پوست با رازیانه

وجود ویتامین C که دارای آنتی اکسیدان است می تواند از رادیکال های آزادی را که به پوست صدمه وارد می کنند را کم کند. همچنین در این ویتامین کلاژنی وجود دارد که از پوست محافظت خواهد کرد. رازیانه به خوبی چین و چروک پوست را نیز ترمیم خواهد کرد.

بهبود نشانه های یائسگی با رازیانه

در یک آزمایش مشخص شده است که خانم های یائسه ای که از این گیاه استفاده کرده اند، علائم آزاردهنده ی کمتری را در زمان یائسگی تجربه کرده اند. با این حال این مورد همچنان تحت بررسی می باشد.

کم کردن فشار خون با رازیانه

با توجه به اینکه این گیاه، پتاسیم بالا و سدیم کمی دارد، می تواند فشار خون و التهاب را کم کند. برای اثربخشی بهتر می بایست از رازیانه حداقل تا ۱ ماه استفاده شود.

هضم بهتر غذا با رازیانه

با زیاد شدن مشکلات گوارشی، مانند یبوست و یا روده تحریک پذیر توصیه می کنیم که از رازیانه در وعده های غذایی خود استفاده کنید. این گیاه مواد سمی که به کناره های روده بزرگ چسبیده باشند را کنده و دفع می کند. همچنین افرادی که رفلاکس معده دارند نیز می توانند از این گیاه بهره ببرند.

جلوگیری از ابتلا به بیماری های قلبی

وجود فیبر می تواند به کم شدن کلسترول در بدن کمک کند. به همین دلیل اگر رازیانه در وعده های غذایی استفاده شود، موجب کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی می شود.

سلامت چشم با رازیانه

از مهم ترین دلایل کوری بیماری تباهی لکه زرد است که توسط آنتی اکسیدان هایی که خاصیت ضدالتهابی دارند دفع میشوند. رازیانه هم یکی از این آنتی اکسیدان ها را در خود دارد.

جلوگیری از کم خونی با رازیانه

در رازیانه دو اسید آمینه مهم به نام آهن و هیستیدین وجود دارد که هر دوی اینها در درمان و بهبود کم خونی اثر دارند. همچنین اگر می خواهید گاز جمع شده در معده را خثنی کنید حتماً از عصاره این گیاه استفاده کنید.

درمان یبوست

اگر از دانه های رازیانه به صورت خرد شده استفاده کنید، ملین بسیار خوبی هستند. فیبر موجود در این گیاه روده ها را تمیز خواهد کرد و سبب عبور راحت مدفوع خواهد شد. همچنین این گیاه، درد های شکمی، اسهال را نیز برطرف خواهد کرد.

مضرات رازیانه

– توصیه می کنیم که اگر حساسیت دارید، از رازیانه کمتر استفاده کنید و یا قبل از مصرف با پزشک خود مشورت نمایید.

 

– افرادی که به بیماری های کلیه دچار هستند، کمتر از رازیانه استفاده کنند، چرا که این گیاه فیبر بسیار بالایی دارد.

 

– کسانی که برای کنترل فشار خون خود از “مسدود کننده بتا” استفاده می کنند از مصرف رازیانه صرف نظر کنند.


❖ به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام لینکدین