طرز تهیه کیک یزدی

کیک یزدی,طرز تهیه کیک یزدی,دستور پخت کیک یزدی,;d; dcnd

طرز تهیه کیک یزدی

کیک یزدی یکی از کیک های معروف ایرانی است که همانطور که از نامش بر می آید اصالتا متعلق به شهر یزد است. از این کیک خوش خوراک و خوش طعم بیشتر برای پذیرایی در مراسم های مذهبی استفاده می شود. با مواد لازم ذکر شده در این دستور شیرینی پزی می توانید برای تست مقدار کمی کیک یزدی تهیه نمایید. با آموزش شیرینی پزی و طرز تهیه کیک یزدی در ادامه با همدوره همراه باشید.

مواد لازم کیک یزدی
آردیک و ½ لیوان
شیر½ لیوان
شکر۲/۳ لیوان
تخم مرغ۲ عدد
گلاب۲ قاشق غذاخوری
بکینگ پودر۱ قاشق چایخوری
پودر هل¼ قاشق مرباخوری
روغن مایع۲/۳ لیوان

دستور پخت و طرز تهیه

ابتدا تخم مرغ ها را در یک کاسه بزرگ بشکنید و با همزن برقی یا دستی چند دقیقه بزنید تا کاملا یکدست شوند. در حال هم زدن شکر را کم کم اضافه کنید و هم زدن را ادامه دهید. هم زدن را تا وقتی که رنگ مخلوط تخم مرغ و شکر کرم رنگ شود ادامه دهید.

 

شیر را بگذارید بجوشد سپس صبر کنید کمی خنک شود. زمانی که شیر را می خواهیم اضافه کنیم باید ولرم باشد. شیر را به همراه روغن مایع و ۲ قاشق غذاخوری گلاب به مایه کیک اضافه می کنیم و مواد را مخلوط می کنیم تا یکدست شوند.

 

حالا آرد را در حالی که مواد را با همزن می زنیم با دقت به مواد اضافه می کنیم. اگر آرد را به صورت یکباره اضافه کنیم به شکل گلوله می شود و برای صاف کردن مواد باید وقت زیادی بگذارید. پس آرد را کم کم اضافه کنید تا مایه کیک یکدست شود.

 

بعد از اینکه آرد را کامل اضافه کردید بکینگ پودر و پودر هل را به مواد اضافه می کنیم و خوب مواد را مخلوط می کنیم. در اینجا مراحل آماده کردن مایه کیک به پایان می رسد و باید سریعا به مرحله بعدی که پخت کیک یزدی است برویم تا مایه کیک منتظر نماند.

 

فر را باید از قبل با دمای ۱۸۰ درجه سانتیگراد روشن کنیم تا گرم شود. قالب های کیک یزدی را در سینی فر می چینیم و ۲/۳ قالب ها را با مایه کیک پر می کنیم. به این دلیل که کیک یزدی پف می کند باید مواد را طوری بریزید ( ۲/۳ حجم قالب ) که بعد از پخت مایه کیک از قالب بیرون نزند.

 

بعد از اینکه تمام قالب ها را از مایه کیک پر کردیم سینی فر را داخل فر قرار می دهیم. حدود ۱۵ دقیقه زمان نیاز است تا کیک ها به خوبی بپزند و طلایی شوند. بعد از خارج کردن کیک ها از فر صبر کنید خنک شوند سپس کیک ها را در ظرف مورد نظر بچینید و سرو کنید.

 

نکات تهیه کیک یزدی

دقت داشته باشید که آرد مورد استفاده را در کیک را سه مرتبه الک کنید و مواد کیک را در یک جهت هم بزنید. برای اسنکه تخم مرغ به خوبی پف کند می توانید کمی شکر به آن بزنید و هم زدن را ادامه دهید. توجه داشته باشید که کره، شیر و تخم مرغ حتما به دمای محیط رسیده باشند و سپس از آنها استفاده کنید. این ترفند موجب پوک شدن کیک شما می شود

پف نکردن قسمت وسط کیک

بعضی مواقع اطراف کیک پف می کند اما وسط آن پف نمی کند این مشکل دو دلیل اصلی دارد. دلیل اول این است که در فر را چند بار باز و بسته کرده اید یا آن را خیلی زود باز کرده اید. دلیل دوم هم این است که مایه کیک قبل از ورود به فر زمان زیادی منتظر مانده است.

 


❖ به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام لینکدین