۶ دلیل برای خرید تراریوم برای کادو روز مادر و ولنتاین

6 دلیل برای خرید تراریوم برای کادو روز مادر و ولنتاین

کمتر کسی هدیه گرفتن و هدیه دادن را دوست ندارد و در طول سال نیز چندین مناسبت برای هدیه دادن به عزیزان وجود دارد. در تعداد زیادی از این مناسبت‌ها، خانم‌ها همان اشخاص محبوبی هستند که هدیه‌ها را دریافت می‌کنند و اغلب خانم‌ها گل‌ها و گیاهان را به عنوان کادو می‌پسندند. دقیقا به همین دلیل است که این روزها بازار تراریوم برای کادو روز مادر و تراریوم ولنتاین داغ تر از همیشه است. قبل از اینکه به تراریوم‌ها بپردازیم کمی‌ در مورد این دو مناسبت زیبا صحبت خواهیم کرد.

تراریوم روز مادر یک هدیه زیبا و ماندگار

روز مادر و ولنتاین‌، مناسبت‌هایی با هدیه‌های رنگارنگ

مادران و خانم‌های خانه، اولین افرادی هستند که لایق بهترین ابراز محبت‌ها هستند. پس شایسته است که در هر فرصتی که پیش می‌آید با تقدیم هدیه، قدردانی و محبت خود را به این عزیزان ابراز کنیم. بهترین فرصت برای این کار در مناسبت‌های روز مادر و ولنتاین است. جالب است که دو مناسبت مذکور همواره با هم مقایسه می‌شوند.

در سال‌های گذشته، تقاضا برای کادوی روز ولنتاین بیشتر از روز مادر بود ولی به تازگی نتیجه جستجوهای گوگل و آمار خرید از فروشگاه‌های آنلاین، چیز دیگری به ما می‌گوید. این نتایج نشان می‌دهند که به تازگی در بسیاری از کشورها تقاضا برای کادوی روز مادر نیز تقریبا به اندازه روز ولنتاین و حتی بیشتر از آن شده است. این موضوع نشانه خوبی از بیشتر شدن قدرشناسی فرزندان نسبت به مادران دوست داشتنی است.

تراریوم چیست؟

تراریوم یک باغ کوچکِ نیمه یا کاملا محصور است. بیشتر تراریوم‌ها به اندازه‌ای کوچک هستند که در بطری‌ها یا شیشه‌های بزرگ جا شوند‌، اما برخی دیگر بزرگتر هستند. یک تراریوم خوب یک میکرو اکوسیستم است. به این دلیل به آنها اکوسیستم گفته می‌شود که در آنها چرخه آب و مواد در جریان است.

تراریوم‌ها به نگهداری کمی‌ نیاز دارند و  مانند خانه سبز کوچکی هستند که در افراد، درون خانه خود از آنها محافظت می‌کنند. این  اکوسیستم‌های کوچک خود دارای چرخه آب هستند‌، بنابراین فرصتی عالی برای بررسی و مطالعه علوم طبیعی به کودکان و نوجوانان می دهند؛ نور خورشید از شیشه وارد می‌شود و هوا‌، خاک و گیاهان اکوسیستم را گرم می‌کند دقیقا مانند حالتی که نور خورشید که از جو زمین وارد می‌شود و سطح زمین را گرم می‌کند. شیشه یا محفظه تراریوم نیز مقداری از گرما را حفظ می‌کند‌، درست مانند جو زمین. تقریباً تمام تراریوم‌ها از شیشه ساخته شده اند. این اجازه می‌دهد تا نور وارد آنها شود‌، اما رطوبت آزاد شده توسط گیاها در آنها به دام بیفتد.

تراریوم‌ها هدیه‌هایی ایده آل برای هر گونه مناسبت

گاهی اوقات انتخاب یک هدیه زیبا می‌تواند کمی ‌مشکل باشد و اینجاست که تراریوم‌ها، مشکل گشا خواهند بود. بله‌، تراریوم‌ها هدیه‌هایی فوق العاده مخصوص برای روز ولنتاین و روز مادر هستند. دلایل زیادی برای این

ادعای خود داریم که در ادامه به ۶ مورد از آنها اشاره خواهیم کرد.

چرا برای روز ولنتاین یا روز مادر باید تراریوم بخریم؟

۱-شباهت قیمت‌ها به دیگر هدایای رایج

در بسیاری از کشورهای خارج از ایران‌، پرداخت مبلغی بین ۵۹ تا ۱۰۰ دلار برای یک دسته گل‌، به ویژه برای روز مادر‌، روز ولنتاین‌، عید پاک و کریسمس غیرعادی نیست. تراریوم‌ها نیز قیمت مشابهی دارند. محفظه شیشه ای و هندسی تراریوم در خرده فروشی‌های مختلف موجود است و این ظرف‌های تنها در حدود ۳۰ دلار قیمت دارند. اضافه کردن سایر اجزای تراریوم از جمله شن‌، زغال سنگ و سنگ‌های تزئینی‌، گیاهان سازگار و… نیز قیمت نهایی تراریوم را به حدود ۵۹ دلار افزایش خواهد داد. در ایران حتی ممکن است قیمت‌ها از این هم ارزانتر باشند.

قیمت تراریوم ولنتاین بسته به ابعاد و نوع گیاهان به کار رفته در آن، متفاوت خواهد بود

 

البته قیمت نهایی تراریوم روز مادر و سایر انواع تراریوم به اندازه محفظه و نوع مواد به کار رفته در ساخت بخش‌های مختلف آن بستگی دارد. بسته به بودجه شما‌، تراریوم روز مادر به صورت سفارشی ساخته می‌شود یا اینکه می توانید هر کدام از تراریوم‌های آماده را که قیمت مناسبت تری دارد و به صورت آماده و از پیش کاشته شده خریداری کنید.

۲-تعمیر و نگهداری کم

تراریوم‌ها معمولا به تعمیر و نگهداری کمی ‌نیاز دارند. برخی از تراریوم‌ها مُهر و موم شده هستند یعنی به گونه ای طراحی شده اند که برای سال‌ها نیازی به افزودن هیچ گونه ماده جدید ندارند. این تراریوم‌ها از همان مواد اولیه استفاده شده به صورت چرخه ای استفاده مجدد می‌کنند. یعنی مثلا گیاه تراریوم، نیاز تقویت یا خاک جدید ندارد و اکوسیستم تراریوم خود مواد مورد نیاز را از فرایندهای تجزیۀ مختلف تولید می‌کند. علاوه بر این‌، ساکولنت‌ها و کاکتوس‌هایِ تراریوم به دلیل ماهیت مقاوم خود‌، نیاز به مراقبت کمی‌دارند. این گیاهان پس از کاشت‌، نیازی به توجه زیادی ندارند.

پس اگر یک تراریوم ولنتاین به فرد محبوب خود هدیه می‌دهید وی می‌تواند با خیال آسوده به تعطیلات برود و مطمئن باشد که تا زمان بازگشت از سفر، گیاهان تراریوم کاملاً سالم باقی می‌مانند. بنابراین سهولت در نگهداری یک دلیل عالی برای خرید تراریوم روز مادر و ولنتاین است با این کار دیگر نگران به زحمت افتادن عزیزان خود نخواهید بود.

چرا برای روز ولنتاین یا روز مادر باید تراریوم بخریم؟

۳- تنوع در اندازه و ابعاد

این واقعیت که تراریوم‌ها در اشکال و اندازه‌های مختلف هستند به این معنی است که شما می‌توانید برای بسیاری از فضاها یک تراریوم مناسب پیدا کنید. فضای محل زندگی شخص هرچقدر بزرگ و یا کوچک باشد تراریوم مناسب برای آن به آسانی یافت می‌شود. مورد دیگر این است که تراریوم‌ها مانند دسته گل نیستند که در انتخاب رنگ و گل متناسب با سن فرد گیرنده سردرگم شوید تراریوم‌ها هیچ تبعیضی بین افراد قائل نمی‌شوند و برای هر فرد با هر سن و سالی مناسب هستند. تنوع تراریوم‌ها تنها یکی از دلایلی است که تراریوم‌ها هدیه ای فوق العاده هستند.

 

۴- قابل سفارشی سازی

هدایای شخصی سنتی می‌تواند شامل نام‌، حروف اول یا تاریخ تولد یک شخص باشند. اما یک هدیه شخصی سازی شده‌، هدیه ای منحصر به فرد تر خواهد بود‌ و میتوان گزینه‌های سلیقه ای بیشتری به آن اضافه کرد. تنوع ظروف‌، طراحی‌ها و گیاهان مورد استفاده برای تراریوم‌، ساخت یک تراریوم منحصر به فرد و مطابق با ترجیحات فرد محبوب شما را بسیار آسان خواهد کرد. به همین ترتیب می‌توان‌، آیتم‌های غیر گیاهی مانند سنگ‌، چوب‌، یا حتی سفال را به تراریوم‌ها اضافه کرد تا در نهایت مشتریان گرامی ‌بتوانند منظره ای زیبا را به همسر یا مادر خود هدیه دهند.

۵- قابلیت سفارش یک سری از تراریوم‌ها

شاید فضای محل سکونت فرد مورد نظر شما به گونه ای باشد که اگر تنها یک تراریوم هدیه ببرید، هدیه شما زیاد به چشم نیاید پس می‌توانید یک سری تراریوم سفارش دهید. ست‌های تراریوم، هدیه‌هایی فوق العاده‌ای هستند که سال‌ها در یادها باقی می‌مانند و می‌توانند حضور شما را در آن لحظه ای خاص به رخ سایرین بکشند.

البته لازم نیست این کار پرهزینه یا وقت گیر باشد فقط نیاز به برنامه ریزی دارد؛ ساکولنت‌ها‌، سرخس‌ها و خزه‌ها به راحتی تکثیر می‌شوند‌، بنابراین با توجه به آب و هوا‌، دلیلی وجود ندارد که نتوانید خودتان آنها را پرورش دهید. اگر بالکن دارید‌، می‌توانید همیشه چند تراریوم آماده در آن داشته باشید و مثلا به عنوان تراریوم روز مادر یا تراریوم ولنتاین آنها را هدیه بدهید.

انواع ستِ تراریوم ولنتاین و تراریوم روز مادر در سایت های مختلف یافت می‌شوند

 

۶- سازگار با محیط زیست

این روزها هدایای سازگار با محیط زیست به طور فزاینده ای محبوب هستند. زیرا مردم تمایل دارند نسبت به محیط زیست، مسئولیت پذیر تر شوند. این روند نشان می‌دهد که مردم هدیه هایی را بیشتر می‌خواهند که بتوانند برای مدت طولانی تری از آنها لذت ببرند. دسته گل‌ها به سرعت پژمرده می‌شوند و در نهایت در سطل زباله انداخته می‌شوند به همین دلیل هدیه‌هایی پایدار نیستند. برخلاف دسته گل‌ها‌، تراریوم هدیه‌ای است که برای سالها باقی می‌ماند و تا آینده‌های دور، باعث خوشحالی عزیزان شما خواهد شد. تراریوم‌ها به دلیل ماندگاری بالایی که دارند گزینه‌هایی عالی و بادوام برای دوستداران محیط زیست هستند.

چگونه تراریوم روز مادر و ولنتاین را به درستی انتخاب کنیم؟

در فروشگاه‌های اینترنتی و سایر مراکز فروش تراریوم مدل‌های زیادی از تراریوم‌ها را می‌توانید ببینید اما مشخص است که هر نوع تراریومی ‌مناسب هدیه دادن در روز مادر یا ولنتاین نیست و باید هدیه شما یک سری ویژگی‌ها را داشته از جمله موارد زیر:

Ø    بهتر است دارای خزه باشد

تراریوم روز مادر و همچنین تراریوم ولنتاین باید ماندگار باشد و این در صورتی ممکن است که خاک آن دچار کم آبی نشود. خزه، می‌تواند تا ۱۰ برابر وزن خود آب جذب کند. بعلاوه سبب افزایش تخلخل و نرم شدن خاک می شود پس سعی کنید انواعی از تراریوم را انتخاب کنید که مقدار کافی خزه داشته باشد.

چگونه تراریوم روز مادر و ولنتاین را به درستی انتخاب کنیم؟

Ø    خاک سالم و مناسب داشته باشد

دقیقا مانند گلدان، تراریوم روز مادر نیز نیاز به خاک مناسب و سالم دارد در غیر این صورت ممکن است گیاهان، دچار مشکل و بیماری شوند و زیبایی خود را از دست بدهند. پس سعی کنید از جاهایی این هدایا را خریداری کنید که از کیفیت مواد و خاک به کار رفته در آنها مطمئن باشید. در غیر این صورت شاید مجبور به تعویض خاک تراریوم شوید. اما تراریوم مانند گلدان نیست که هر کسی بتواند به آسانی در آن تغییراتی ایجاد کند زیرا که به شکل یک اکوسیستم کوچک است و ایجاد اختلال در این اکوسیستم‌، ممکن است کل آن را نابود کند.

خاک تراریوم یکی از فاکتورهای مهمی است که بر سلامت کلی اکوسیستم تراریوم تاثیرگذار است

Ø    بسته به توانایی شخص هدیه گیرنده در نگهداری، انتخاب شود

گاها دیده می‌شود برخی از تراریوم‌ها بوی ناخوشایندی دارند این موضوع خبر از پوسیدگی ریشه گیاهان تراریوم به دلیل رطوبت بیش از حد دارد.

اگر تراریوم نیمه باز یا کاملا باز هدیه می‌دهید ممکن است به کمی آبیاری نیاز داشته باشد پس باید شخص هدیه گیرنده خود در نحوه آبیاری تراریوم دقت کافی داشته باشد. اگر شخص هدیه گیرنده هیچ گونه وقت یا حوصله ای برای نگهداری از تراریوم ندارد بهتر است برای وی، تراریوم‌های کاملا بسته بخرید که نیاز به هیچ گونه نگهداری و آبیاری ندارند.

Ø    توجه به تزئینات و زیبایی

در مورد تراریوم روز مادر باید به زیبایی هدیه توجه ویژه داشته باشید. معمولا برای زیباسازی محیط تراریوم‌ها

از سنگ ریزه‌های تزئینی بزرگ و کوچک، متریال دریایی (صدف و… ) استفاده می‌کنند شکل محفظه تراریوم

نیز نقش مهمی ‌در زیبایی نهایی آن دارد در کل باید به تمامی‌این موارد توجه کنید تا هدیه شما چیزی بیش از یک گلدان معمولی جلوه کند و هدیه ای خاص تر باشد.

Ø    توجه به نوع گیاهان استفاده شده

همانطور که در ابتدا گفتیم برخی از تراریوم‌ها، کاملا بسته و برخی دیگر تا حدودی باز تر هستند. نکته این است که مثلا در تراریوم‌های بسته ساکولنت‌ها عملکرد مناسبی نخواهند داشت پس اگر قصد خرید تراریوم روز مادر یا ولنتاین دارید باید به نوع گیاهان مورد استفاده نیز دقت کنید تا هدیه شما هدیه ای ماندگار و زیبا‌تر باشد.

کلام آخر

در پایان باید گفت اگر به دنبال یک هدیه باکلاس و منحصر به فرد برای مناسبت‌های ولنتاین و روز مادر هستید تراریوم روز مادر و ولنتاین یکی از بهترین گزینه‌های موجود هستند پس سعی نکنید به دنبال هدیه‌های تکراری و پیش پا افتاده بگردید. اگر هم خود می‌خواهید تراریوم بسازید باید بدانید که نیاز به مواد زیر دارید: شن ریز با قابلیت زهکشی مناسب‌، زغال چوب برای از بین بردن سموم‌، خاک ارگانیک‌، خزه‌، لوازم تزئینی‌، سنگریزه‌ها‌ و مخلوط دانه‌هایی که در طی چند روز جوانه می‌زنند.

اگر در مورد نوع گیاهان مورد استفاده در تراریوم هم کنجکاو هستید باید گفت که  شماری از گیاهانی که بهترین انتخاب ها برای شما هستند  عبارتند از:

سرخس ها  از جمله سرخس دکمه ای

برخی از گیاهان با انواعی از تراریوم‌ها تناسب بیشتری دارند

گیاهان گوشتخوار

Tillandsia

ساکولنت ها

کاکتوس ها

زالزالک، اچوریا، کراسولا و غیره.

 

اگر به طبیعت علاقه دارید، میتوانید با خرید تراریوم، گوشه ای از خانه خود را به یک جنگل تبدیل کنید.

در خانه های امروزی که چیزی جز دیوار ها و مصالح به چشم نمیخورد، نیاز به دیدن طبیعت و دریافت انرژی آن بسیار درون ما حس میشود اما این، مشکلی بی راه حل نیست!

زیباترین و کاملترین تکه از طبیعت، جنگل ها هستند و یک تراریوم، این طبیعت کامل را به خانه شما هدیه میکند.

در پایان اگر هنوز هم از خود می پرسید که کادو برای روز مادر چی بخرم؟ پیشنهاد می کنیم مقاله ای از خبرگزاری ISNA که به هدیه های خاص برای روز مادر پرداخته است مراجعه کنید.

 


❖ به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام لینکدین